TR EN
Haberler
OLGU, ECEG’2012 e-Devlet Konferansı’ na Katıldı

Bu yıl 12.’si düzenlenen, her yıl yüzlerce bilim insanı ve sanayiciyi bir araya getiren uluslar arası e-devlet konferansı ECEG 2012 (European Conference on eGovernment) 14-15 Haziran 2012 tarihlerinde Barselona’da gerçekleşti. Yine katılımın yoğun olduğu konferansta 44 farklı ülkeden 100’den fazla proje tanıtıldı.

İzmir’den Olgu Yönetim Bilgi Sistemleri, 2011 yılında tamamladığı Tubitak destekli “Data Mining Solutions forLocal Municipalities” (Yerel Yönetimler için Veri Madenciliği Çözümleri) projesi ile konferansta yer aldı. Proje özetini Mart ayında ilgili konferansa gönderen OLGU, projenin konusu ve içeriği konferanstaki hakemler tarafından kabul edildikten sonra makalenin tamamını hakemler tarafından ikinci kez değerlendirilmek üzere konferans komitesine gönderdi. 228 proje arasından seçilerek, ikinci aşamayı da başarıyla geçen OLGU,  proje sunumu için konferansa davet edildi.

OLGU, 14-15 Haziran tarihinde Barselona, Institute of Public Governance and Management ESADE ‘de gerçekleşen konferansa katılarak Data Mining Solutions for Local Municipalities (Yerel Yönetimler için Veri Madenciliği Çözümleri) isimli projesini tanıttı. OLGU ve Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nün ortak çalışması olan proje TUBITAK tarafından desteklenerek 18 ay içerisinde tamamlandı.  OLGU Bilgisayar’dan Levent Denktaş, Gözde Bakırlı, Erol Mutlu, Dilşah Çetin, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden ise Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alp Kut ve Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Derya Birant’ın yer aldığı proje Bilgisayar Mühendisi Gözde Bakırlı tarafında sunuldu. Türkiye’de belediyeler için geliştirilen ilk veri madenciliği projesi olan çalışma uluslararası platformda da oldukça ilgi gördü. Tüm dünyadaki yerel yönetim ve devletle ilgili son çalışmaların sunulduğu konferansta tek akıllı uygulama olması sebebiyle projeye ilgi yüksekti. Projenin makalesi ElectronicJournal of e-Government (www.ejeg.com), the Journal of E-Government Studies ile Best Practices’de yayınlanarak tüm dünyadaki belediyecilik ve devlet sektörünün çalışmaya erişmesi sağlanacak.

Türkiye’de, Eskişehir Büyükşehir Belediye’sinde başlayan Proje, daha sonra Olgu Yönetim Bilgi Sistemleri(www.olgu.com.tr)’nin kullanıldığı 350 belediyede de uygulamaya alınacak.