TR EN
Haberler
Olgu ARGE Ödülü Aldı !
KONOMİ
HÜRRİYET
13 Ocak 2012
 Bakan Çağlayan’dan teşvik açıklaması
EKONOMİ Bakanı Zafer Çağlayan, üzerinde çalıştıkları yeni teşvik sisteminin, cari açığı azaltmaya yönelik olarak, ithalatı yüksek ürünlerin Türkiye’de üretilmesini sağlayacağını belirtti.
 
Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ’Geleneksel Başarılı Sanayi Kuruluşları Ödül Töreni’ Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın katılımıyla Kaya Termal Otel’de gerçekleştirildi. 2010 takvim yılı esas alınarak yapılan değerlendirme sonucu başarılı sanayicilere plaketleri verildi. Ödül törenine Ak Parti İzmir milletvekilleri İlknur Denizli, Nesrin Ulema, Mehmet Tekelioğlu, Ali Aşlık, Aydın Şengül, Rifat Sait, CHP milletvekilleri Alaattin Yüksel, Mehmet Ali Susam, Erdal Aksünger, Musa Çam, MHP İzmir Miletvekili Oktay Vural, İzmir Vali Yardımcısı Mustafa Aydın, CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Vergi Dairesi Başkanı Mustafa Gürhan Acar, SGK İzmir İl Müdürü Mustafa Keskin ve Egeli sanayiciler katıldı. Bakan Çağlayan, 2010 takvim yılında başarı sağlayan 80 sanayiciye toplam 99 ödül verdi.
İŞTE “ŞAMPİYONLAR”
2010 yılında en yüksek üretim ve ihracat yapan büyük firma dallarında birinciliği TÜPRAŞ alırken en yüksek yatırım ödülü dalında birinciliği Özkan Demirçelik elde etti. Philsa en yüksek vergi veren birinci firma olurken, İmbat Madencilik de en fazla istihdam sağlayan büyük firma dalında birinci seçildi.
2010 yılında KOBİ ödüllerine bakıldığında Kroma Baskı Öncesi Hazırlık Sistemleri en yüksek üretim, Atik Metal Sanayi en yüksek yatırım, Farbe Tekstil en yüksek ihracat, Kastaş Kauçuk en yüksek vergi, Terbay İnşaat en fazla istihdam dallarında birincilikle ödüllendirildi.
Ar-Ge dallarında ödül alan ilk 5 firma sırasıyla BMC, Olgu Bilgisayar, Safkar, Sanem Plastik ve ZF Lemförder Aks oldu. En başarılı marka ödüllerinde de ilk beş sırayı sırasıyla Abalıoğlu Yem, BSS Boray, CMS Jant, Ekoten ve Karakaş Teknoloji firmaları aldı.